Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dla dziecka?

Prawidłowy rozwój dziecka powinien być priorytetem dla każdego rodzica. A będzie on możliwy tylko wtedy, gdy zastosowana zostanie odpowiednia dieta bogata w witaminy i minerały, a także pozbawiona dań niezdrowych i zawierających niewłaściwe składniki odżywcze. Stosując się do kilku sprawdzonych zasad, możesz zadbać o to, aby Twoja latorośl nie tylko zdrowo się rozwijała, ale również miała dużo energii i cieszyła się dobrym samopoczuciem każdego dnia. Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dla dziecka?

Ograniczanie zbędnych kalorii i niezdrowych dań

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniają rodzice, jest włączanie do dziecięcych jadłospisów popularnych, nie do końca zdrowych dań, które mają wpływ na nieprawidłowy rozwój malucha i mogą negatywnie wpływać na jego zdrowie. Mowa tutaj zwłaszcza o fast-foodach, a także daniach gotowych, które w wyniku wielokrotnego przetworzenia tracą swoje cenne wartości odżywcze. Ograniczenie tego rodzaju potraw to absolutna podstawa – są kaloryczne, zawierają mnóstwo niezdrowych tłuszczów i mogą doprowadzić do różnego rodzaju nieprawidłowości, takich jak próchnica.

Jeżeli więc zależy Ci na tym, aby dieta juniora była prawidłowa, zadbaj o odpowiednią selekcję potraw i składników codziennego menu. Co w szczególności warto podawać dziecku?

Dużo witamin i minerałów w diecie juniora

Aby dziecko rosło zdrowo i rozwijało się bez jakichkolwiek problemów, potrzebuje dużo witamin oraz minerałów. Dlatego też dietetycy często zalecają, aby w codziennych jadłospisach znalazło się dużo witamin i minerałów. Te znajdziesz przede wszystkim w owocach i warzywach, produktach pełnoziarnistych, a także różnego rodzaju nasionach.

Bardzo istotną rolę w diecie dla dziecka odgrywa zwłaszcza witamina C, której niedobór można zauważyć u kilkuletnich maluchów. Jej braki powodują nadmierne zmęczenie i brak apetytu, dlatego też warto serwować latorośli zielone warzywa, pomidory, natkę pietruszki, a także owoce cytrusowe. Bardzo istotna jest także witamina D, która z jednej strony wzmacnia układ immunologiczny, a z drugiej ułatwia wchłanianie innego cennego składnika – wapnia. Znajdziesz ją w mleku, jogurtach, kefirze czy serkach.

W diecie dla młodzieży warto postawić także na produkty zawierające wspominany wapń, który wzmacnia kości i powoduje ich prawidłowy rozwój, a także żelazo – to jeden z najważniejszych minerałów, który odpowiada za prawidłowy rozwój tkanek i pomaga w walce ze szkodliwymi wolnymi rodnikami.

Składniki idealne w diecie dla dziecka

Jeżeli chcesz, aby dieta dla dziecka była prawidłowa, włącz do niej tłuste ryby, takie jak łosoś czy makrela, wątróbkę i jaja. Bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie organizmu będzie również tran, który – choć nie dla wszystkich maluchów będzie przyjemny w smaku – stanowi bardzo ważny element diety.

Pamiętaj również o tym, by zadbać o aktywność swojego dziecka. Częste spacery i uprawianie sportu, wraz z odpowiednią dietą, będą sprzyjać jego rozwojowi.

Więcej na temat diety dla dzieci: https://projektzdrowie.info/diety/dieta-junior/