Jak wybrać działkę do budowy domu? Najważniejsze kwestie!

Marzy Ci się budowa domu z drewna albo cegły? Pierwszym krokiem do realizacji celu powinien być zakup odpowiedniej działki budowlanej. Zanim jednak to zrobisz, warto dokładnie przeanalizować wiele ogłoszeń i zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dzięki temu inwestycja będzie udana, a Ty zyskasz możliwość wzniesienia wymarzonego budynku. Jak wybrać działkę do budowy domu? Sprawdźmy!

Jak wybrać działkę do budowy domu? Zwróć uwagę na 5 kwestii!

Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać działkę do budowy domu, powinieneś zwrócić uwagę zarówno na jej lokalizację, wielkość i topografię, jak też warunki prawne. Oto najważniejsze kwestie, dzięki którym dokonasz udanego zakupu!

  • Lokalizacja działki. Najdroższe są tereny zlokalizowane blisko atrakcji turystycznych, jezior czy centrów miast. Możesz jednak wybrać działkę na obrzeżach, która będzie tańsza – zwróć tylko uwagę, czy zapewni Ci ona łatwy dostęp do komunikacji publicznej, pracy oraz różnego rodzaju punktów handlowych i usługowych. Kluczowe znaczenie może mieć również bezpieczeństwo okolicy.
  • Wielkość i kształt działki. Zwykle im większa jest działka, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Tobie jednak powinno zależeć na tym, aby zarówno jej powierzchnia, jak i ukształtowanie terenu okazały się wystarczające, by przeprowadzić budowę domu z drewna lub cegły. Unikniesz w ten sposób dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem terenu.
  • Topografia terenu. Warto inwestować przede wszystkim w takie działki, które posiadają równe powierzchnie i na których nie znajdują się liczne przeszkody, np. w postaci drzew czy dużych spadków terenu. Dzięki temu będziesz mógł rozpocząć prace możliwie jak najszybciej i unikniesz dodatkowych kosztów związanych z robotami ziemnymi.
  • Warunki urbanistyczne i prawne. Kupując działkę, zwróć uwagę na przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także możliwości związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Powinna ona mieć jasny status prawny i być przeznaczona do przeprowadzania różnego rodzaju robót.
  • Kierunek i ekspozycja działki. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla tych osób, które chcą uzyskać wysoką efektywność energetyczną domu. Jeżeli więc planujesz np. budowę instalacji fotowoltaicznej, zwróć uwagę na to, czy działka umożliwi Ci ułożenie paneli na południe – wtedy będą one pracowały z najwyższą wydajnością.

Inwestorzy, którzy zastanawiają się, jak wybrać działkę do budowy domu, często w pierwszej kolejności zwracają uwagę na cenę. Choć jest ona bardzo istotna, nie powinna być kluczowa. Czasami bowiem warto zapłacić nieco więcej, ale mieć pewność, że zakupiony teren pozwoli Ci wybudować do sprawnie i bez żadnych problemów.

Budowa domu z drewna – najlepszy sposób na oszczędności!

Jeżeli Twoja działka kosztuje sporo i chcesz zaoszczędzisz, postaw na budowę domu z drewna – zwłaszcza w technologii szkieletowej. Na rynku działają firmy, takie jak drewdom.com, które umożliwią Ci realizację inwestycji nawet w kilka miesięcy!