Jak zrobić płyn do baniek mydlanych?

Bańki mydlane to forma rozrywki kojarzona z małymi pojemnikami na płyn mydlany z jakimś rodzajem obręczy, dzięki której z powodzeniem można cieszyć się kolorowymi kształtami. Czasy mikrych baniek z małych buteleczek odchodzą do lamusa. Teraz specjaliści w bańkowej dziedzinie tworzą specjalnie dedykowane konstrukcje i obręcze, dzięki którym tworzą nowe, większe bańki o pięknej palecie barw. Jak uzyskać taki taki efekt? Czy jest to trudne i co najważniejsze – czy płyn do dużych baniek można przygotować w domu? Przychodzimy z pomocą i służymy radą!

 

Płyn do dużych baniek mydlanych

 

Na początku płyn do baniek wydaje się najprostszą mieszaniną do uzyskania. Trochę wody, mydło czy inny pieniący się detergent i już. Nie jest to aż tak banalne, a wręcz wymaga pewnej sprawności. Trzeba wręcz dobrać odpowiednie składniki i skład płynu, by być pewnym, że bańki w powietrzu utrzymają się bardzo długo. Podstawą jest bardzo dobrze pieniący się płyn – może to być właściwie każdy płyn do mycia naczyń. Drugim niezbędnym składnikiem jest oczywiście woda. Jeśli chcemy uzyskać lepsze rezultaty, można zdecydować się na zakup wody destylowanej, która zagwarantuje lepszą jakość. Oczywiście dla tych mniej cierpliwych w dalszym ciągu możemy polecić najzwyklejszą wodę wodociągową. Teraz czas na składnik, o którym mało kto pomyśli. Chodzi o glicerynę, czyli substancję, która nadaje naszym bańkom sprężystości i pozwala im osiągnąć duże rozmiary. Co więcej, ilość gliceryny wpływa na barwę uzyskiwanych baniek. Glicerynę dostaniemy we właściwie każdej (albo większości) aptece. Kosztuje parę złotych, a zwykłe opakowanie pokryje zapotrzebowanie na nawet parę litrów płynu do baniek.

 

Jak dobrać proporcje do płynu?

 

Żeby osiągnąć zamierzoną wielkość baniek i przede wszystkim na tyle dużą wytrzymałość (by od razu się nie rozpadły w powietrzu) trzeba wymieszać składniki w odpowiednich proporcjach. Płyn do naczyń czy detergent powinno dodać się do wody w stosunku 1 do 10. Taki odczyn należy w miarę dokładnie wymieszać, Kiedy po chwili płyn się rozpuści przychodzi czas na glicerynę. I teraz uwaga! Dodajemy ją stopniowo, kroplami, by nie przesadzić. Pamiętajmy, że jedno opakowanie starcza na 6 litrów płynu. Na mniej więcej litr płynu do baniek powinny przypadać dwie małe łyżki gliceryny. Wszystko zależy także od zamierzonej wielkości baniek. Do dużych baniek doradza się nie oszczędzać na glicerynie. Oczywiście płyn do dużych baniek mydlanych nie musi zostać wykonany domowym sposobem, tylko możliwe jest kupienie gotowego zestawu.

 

Przy pomocy czego tworzyć bańki?

 

Oczywiście bańki mydlane to nie potrójne całki na studiach inżynierskich. Można je wykonywać odpowiednio składając dłonie. Nasze ręce jednak mają swoje ograniczenia. Najbardziej znanym typem akcesoriów do baniek są wszelkie obręcze – od plastikowych w wersji mini do ogromnych obręczy używanych przez artystów ulicznych na całym świecie. Jeśli poważnie zastanawiamy się nad wykonaniem ogromnych baniek, to najlepiej będzie.albo zakupić odpowiedni zestaw pętli lub po prostu samemu wykonać pętle ze sznura i zapleść je na dwóch patykach. Dla osób leniwych i dla organizatorów wszelkiego rodzaju eventów polecamy wytwornice baniek, która wytwarza bańki bez żadnej asysty. Oczywiście od czasu do czasu trzeba do niej dolać płynu.