Kiedy wyposażyć się w pierwszy fotelik samochodowy i po jakim czasie zmienić go na większy?

To, że dziecko powinno posiadać swój fotelik samochodowy od najmłodszych lat życia, wszyscy wiedzą. Ale wiedza na temat tego, jaki powinien być pierwszy fotelik oraz kiedy zmienić go na większy nie jest już tak popularna. Często nie jesteśmy świadomi również jak poprawnie użytkować fotelik albo jesteśmy wyposażeni w taki, który nie jest odpowiedni dla naszego dziecka. Jak sobie więc z tym wszystkim poradzić?

 

Kiedy kupić pierwszy fotelik samochodowy?

Pierwsze pytanie, jakie rodzi się w głowie przyszłych rodziców, dotyczy tego, kiedy tak właściwie powinni oni kupić pierwszy fotelik samochodowy. To, że dziecko opuści szpital w samochodzie, jest oczywiste. To, że nie może go opuścić na kolanach mamy, również jest jasne. Natomiast w jaki sposób dopasować fotelik do dziecka, które nie przyszło jeszcze na ten świat, to już całkiem inna para kaloszy.

 

Pierwszy fotelik samochodowy dla malucha zalicza się do kategorii 0/0+. Jest to przedział wagowy albo od 0 do 10 kg, albo od 0 do 13 kg. Nie powinniśmy więc obawiać się, że nowonarodzone dziecko nie zmieści się do zakupionego fotelika. Tym bardziej że dobre modele rosną razem z dzieckiem. Co to oznacza w praktyce?

 

Na samym początku niemowlak będzie układany w nosidełku na specjalnej wkładce. Dzięki niej dziecko leży w odpowiedniej pozycji. Takim fotelikiem jest, chociażby Maxi Cosi Pebble. Dzięki wkładce Baby-hugg nie musimy obawiać się o to, że dziecko jest za małe, aby być przewożone samochodem w prawidłowej pozycji. Gdy zauważymy, że nasz maluch już nieco urósł, to wystarczy sam fotelik samochodowy bez wkładki.

 

Kiedy zmienić fotelik samochodowy?

Jak wspomnieliśmy, pierwszy fotelik dla dziecka mieści się w zakresie od 0 do góra 13 kg. Nie oznacza to jednak, że gdy nasze dziecko jeszcze nie osiągnie tej wagi, to bezwzględnie musimy pozostać przy jednym i tym samym foteliku. Znakiem na to, że maluch może już być za duży dla danego fotelika są, chociażby jego wystające z niego nóżki i głowa. Ważny bowiem jest również wzrost naszej pociechy. Przykładowo, wspomniany fotelik Maxi Cosi Pebble jest zgodny z normą I-Size, w ramach której przeznaczony on jest dla dzieci w przedziale od 45 do 75 cm wzrostu.

 

Chcąc zmienić fotelik dla dziecka powinniśmy zwrócić również uwagę na to, na jakim etapie rozwojowym jest maluch. Jeśli zaczyna ono siadać samodzielnie, to znak, że powinniśmy zastanowić się nad nowym fotelikiem. W końcu nosidełko jest przeznaczone dla niemowlaków. Dzieci w tym wieku głównie leżą i w taki sposób również są ułożone w foteliku. Nie ma sensu w takiej pozycji wozić dziecka, które już samodzielnie siedzi.

 

Od nosidełka do fotelika

Wiele osób zastanawia się również nad tym, ile fotelików będzie musiało kupić, żeby dziecko zawsze było bezpieczne. W końcu dzieci ciągle rosną. Jest na to sposób. Gdy przyjdzie czas, w którym powinniśmy zmienić fotelik na taki dla dzieci siedzących, możemy zainwestować w fotelik samochodowy 9-36 kg. Jest to fotelik, który rośnie wraz z dzieckiem. Posiada on takie możliwości regulowania go, że posłuży dziecku od jego 9 miesiąca życia do lat 12. 

 

Są oczywiście zwolennicy, jak i przeciwnicy tego typu produktów. Jeśli wolimy mieć pewność perfekcyjnego dopasowania, to powinniśmy w pierwszej kolejności wyposażyć się w fotelik dla dziecka 0-13 kg, następnie w 9-18kg a jako ostatni wybrać 15-36 kg. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że dziecko powinno być jak najdłużej tylko się da przewożone tyłem do kierunku jazdy.