Najlepsze komiksy dla dzieci

Komiks to popularna forma rozrywki, która przeznaczona jest nie tylko dla dzieci ale także dorosłych! Początkowo obrazkowe historie pojawiały się w amerykańskich periodykach i dziennikach. W latach 30. rozwinęły się do tego stopnia, że powstały ich pełne wersje. Reszta to już historia, a konkretnie wielki boom na komiksy na całym globie. To niezwykłe połączenie sztuki wizualnej z literaturą jest świetnym uzupełnieniem edukacyjno-rozrywkowym dla małych dzieci i młodzieży. Rynek jest jednak ogromny i bardzo ciężko wybrać dobre pozycje. Wcale nie trzeba sięgać po oklepane produkcje DC Comics czy Marvel Comics. Sprawdzi się rodzime poletko komiksowe jest imponujące i warto przedstawić właśnie komiksy po polsku i to polskich autorów! Zapraszamy do czytania poniższego zestawienia.

 

Kajko i Kokosz

 

Kajko i Kokosz to kultowa seria komiksów. Pomysłodawcą i autorem jest Janusz Christa. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz – słowiańscy wojownicy, którzy mieszkają w grodzie kasztelana Mirmiła. Skoro są wojowie, to potrzebni są także ich główni przeciwnicy – Zbójcerze – dowodzeni przez Hegemona i jego zastępcę – Kaprala. Komiks Janusz Christy jest polskim isłowiańskim odpowiednikiem Asteriksa i Obeliksa. Jednak nie jest to po prostu kopia, tylko jeden z najlepszych komiksów, jakie kiedykolwiek powstały w Polsce. Wszystko dzięki niesamowitym przygodom dwójki bohaterów, humorowi wpisanemu w znane nam słowiańskie realia. Świetne jest także to, że to dzieło łączy pokolenia – czytają go całe rodziny, śmiejąc się do rozpuku.

 

Jonek, Jonka i Kleks

 

Jonek, Jonka i Kleks to mniej znana, aczkolwiek równie dobra seria komiksowa przeznaczona dla dzieci. Opowieść skupia się na przygodach dwójki nastolatków, którzy dzięki Kleksowi (atramentowego ducha) mogą oderwać się od ponurej i smutnej rzeczywistości Polski ludowej. Duch wprowadza ich w świat magicznej wyobraźni. Jonek, Jonka i Kleks to także piękne rysunki – wykonane zresztą przez Szarlotę Pawel – uczennicę Papcia Chmiela (autora serii Tytus, Romek i A’Tomek). Cała trójka bohaterów w każdym wydaniem przeżywa przygody fantastyczne, surrealistyczne. Zwykle to Kleks wprowadza w sam środek wyimaginowango świata groteski. Jonka i Jonek łatwo dają się przekonać do porzucenia świata realnego.

 

Kościsko

 

Dzieło Karola Kalinowskiego został wybrane na najlepszą książkę dla dzieci na Festiwalu Literatury Dzieci. Jest to pierwszy przypadek, w którym to komiks zgarnia główną nagrodę. W komiksie przedstawiona jest historia ojca i syna, którzy przyjeżdżają do małego miasteczka – Kościska. Nie jest powiedziane, jaka jest przeszłość bohaterów. Wiadomo tylko, że marzy im się nowy początek w nowej lokalizacji. Ojciec już pierwszego dnia otrzymał pracę w miejscowej bibliotece, ale “normalność” nie potrwa długo..

Kościsko nawiązuje do opowieści o bohaterach mitologii, stworów i duchów znanych z dokonań fantastyki. Cała opowieść trzyma w napięciu i niepewności. Jest to na pewno jedna z lepszych dziecięcych pozycji komiksowych ostatnich lat!