Prawo a opieka nad dzieckiem

Opieka nad dzieckiem to ogromna odpowiedzialność. Państwo w szczególny sposób chroni osoby poniżej 18 r. ż.,  a przepisy kodeksu cywilnego i rodzinnego określają obowiązki rodzica wobec swojego potomstwa. Przy sprawach rodzinnych często potrzebna jest pomoc prawnika – szczególnie gdy rodzice decydują się na rozwód. Jak wygląda obecna sytuacja prawna dotycząca opieki nad dzieckiem i kiedy warto skorzystać z usług adwokata?

Czy zawsze potrzebny jest adwokat?

Jeśli decydujemy się na rozstanie z partnerem/partnerką i zależy nam na prawie do opieki nad dzieckiem, dobrze mieć kogoś, kto będzie reprezentował nasze interesy w sądzie. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się specjalista od spraw rodzinnych. Oczywiście o dalszych losach i skierowaniu opieki decyduje sąd. Dobry prawnik potrafi jednak pokierować sprawę tak, aby wszystkie strony były względnie zadowolone. Adwokat sprawy ma także za zadanie dostarczyć sądowi wszystkich dowodów w sprawie oraz bronić zdania powoda.

W sprawach rozwodowych bywa, że strony sporu są gotowe używać wszystkich chwytów, które przybliżą ich zwycięstwa w sprawie. Często taki mechanizm działa również w sprawach o ustalenie alimentów. Prawnicy z kancelarii SMR Law często mają do czynienia z wieloma zawikłanymi sprawami, które nieraz trwają długie lata, jednak efekt jest zadowalający tak dla skonfliktowanych rodziców, jak i ich dzieci.

Pamiętajmy, że pomoc prawnika nie kończy się na rozprawach sądowych. Adwokat zajmuje się także oceną sprawy oraz udzielenie porady, wyznaczenie adekwatnej kwoty alimentów, stworzenie odpowiednich pism procesowych, wyjaśnienie kwestii prawnych.

Kwestia opieki nad dzieckiem jest sprawą niezwykle delikatną i trzeba w niej taktu oraz pewnego rodzaju empatii. Złe działanie może spowodować szkody i trwale popsuć relację rodzica z dzieckiem. Nie bez znaczenia jest tu także krucha psychika nieletniej osoby oraz jej przyszłe spojrzenie na świat.

Co ciekawe – adwokat może zmodyfikować zasądzone alimenty podwyższając je. Pomaga on także w kwestiach uzgodnienia jak najkorzystniejszych warunków wypłacania alimentów.

Kiedy można skierować sprawę do mediatora?

Przepisy zezwalają na korzystanie usług mediatora, jeśli obie strony wyrażają pewną wolę uzyskania zgody. Jest to korzystne dla dziecka – rodzice, negocjując optymalne warunki dotyczące opieki nad swoją pociechą, niwelują ryzyko wystąpienia dodatkowych kłótni, które tylko pogorszą i tak zawikłaną sytuację.

Opieka naprzemienna, skierowanie dziecka jedynie do jednego z rodziców lub ustalenie spotkań – wszystkie przepisy prawne wyjaśnią adwokaci z kancelarii SMR Law. Umów się na poradę prawną i sprawdź, co możesz uzyskać oraz jak może wyglądać opieka nad dzieckiem.