Tablice a sztuka prezentacji u dzieci

Sztuka prezentacji to podstawa działalności w biurach, konferencjach naukowych czy przy edukacji pociechy w domowym zaciszu. Zwykłe tablice – niezależnie od ich specyfikacji mogą być świetnym sposobem na urozmaicenie każdej przestrzeni. Co więcej, za niewielką kwotę uzyskuje się płaszczyznę do wizualizacji każdego problem – dzięki temu niezależnie od słuchaczy – łatwiej przyswoić wiedzę. Tablice pomogą dzieciom, młodzieży, studentom jak i pracownikom korporacji. Zobaczcie jak! Przedstawiamy Wam najlepsze propozycje prezentacyjne dla każdej przestrzeni.

Tablica biała suchościeralna czy może kredowa?

Klasyczna biała tablica suchościeralna już dawno temu podbiła bardzo dużo biur. Pisanie na niej jest wygodne, tekst wyraźny i barzdo łatwo się ją czyści. Właściwie jest opcją idealną. Warto podkreślić, że dzięki magnetyczności można zapisywać zadania do zrealizowania na kartkach i przyczepiać je za pomocą magnesów. Oczywiście przymocowanie takiej tablicy do jednej ze ścian w biurze uniemożliwia przenoszenie.

Flipcharty – mobilne rozwiązanie

Z pomocą przychodzi jej mniejsza forma, czyli flipcharty (https://biuroszkola.pl/pl/flipcharty). Flipchart jest mniejszą tablicą, która zwykle posiada kółka i w łatwy sposób się ją po prostu przenosi z miejsca na miejscu. Sprawdza się to również we wszelkich mniejszych salach lekcyjnych – np. językowych, gdzie zwykle notuje się pojedyncze sformułowania. Oczywiście jest to także opcja dobra do sal konferencyjnych czy na szkolenia. Jeśli jednak szukamy czegoś bardziej eleganckiego, to można pomyśleć nad zakupem tablicy szklanej o gładkiej powierzchni (i to w odpowiednim kolorze!), dzięki czemu będzie to prawdziwa wizytówka pomieszczenia. Pamiętajmy, że narzędzia pracy bardzo liczą się  nauczaniu. Dlatego wiele odchodzi o tablic kredowych, które akurat w szkole mogą śmiało służyć. Dlaczego?

Tablica kredowa nie taka straszna

Tablice kredowe wymagają użycia kredy i uczniowie muszą ja trzymać w inny sposób niz pisaki do tablicy białej. Kreda stawia większy opór i pisanie nią wspomaga proces zapamiętywania. Oczywiście takie tablice mają sporo wad. Trzeba je zmywać na mokro, by uniknąć zapylenia pomieszczenia. Niestety pisanie po niej brudzi osobę na niej piszącą. Tablica kredowa to opcja właściwie tylko dla szkół. W biurze może sprawdzić się co najwyżej w stołówce, gdzie będzie napisany dzienny jadłospis.

Jak usprawnić swoją prezentację?

Oprócz doboru tablicy liczą się inne parametry. Jeśli mówimy tylko i wyłącznie o wizualizacji, to warto posługiwać się różnymi kolorami i starać się zapisywać tylko najważniejsze hasła. Wszystko co zostanie powiedziane mózg ludzki automatycznie przyporządkuje danemu hasłu, co tworzy tzw. mapę myśli. Właśnie taki mapy myśli można uzyć na spotkaniu tzw. brainstormingu, gdzie grupa uczniów lub pracowników rozmyśla nad daną kwestią i szuka rozwiązania. Rozbudza to kreatywność, rozbudza ludzi i zachęca ich do współpracy. Można także pomyśleć o połączeniu użycia białej tablicy na markery z rzuconym na nią obrazem z rzutnika. Wtedy skupiamy uwagę i możemy być jeszcze bardziej skuteczni. Zwykle pomagają też materiały pomocnicze i foldery, które zawierają zestaw informacji podstawowych. To też pomaga w usystematyzowaniu wiedzy.